Το Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο στοχεύει να συνεισφέρει δυναμικά στην πολιτιστική ανάδειξη του Δήμου Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων και να συμβάλει αποφασιστικά στην αποτελεσματικότερη διεξαγωγή επιστημονικών και επαγγελματικών συναντήσεων και συνεδρίων.
Το Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο βρίσκεται στην είσοδο του Λουτρακίου και μπορεί να φιλοξενήσει εκατοντάδες συνέδρους. Είναι σχεδιασμένο με διεθνείς προδιαγραφές και είναι εφοδιασμένο με σύγχρονο τεχνολογικό και οπτικοακουστικό εξοπλισμό. Διαθέτει ένα κύριο αμφιθέατρο 400 θέσεων, αίθουσες πολλαπλών χρήσεων, φουαγιέ, εστιατόριο, βεστιάριο, καθώς επίσης, υπηρεσίες μετάφρασης και διερμηνείας, ιδιωτική βεράντα και ευρύχωρο parking. Οι χώροι του είναι προσβάσιμοι σε άτομα με ειδικές ανάγκες.